Péče o Substrátovou kouli
Tento článek se věnuje pravidelné péči o Wabikusa kompozice vytvořené ze Substrátových koulí.
Rosení
Rosení je ve světě Wabikusa poměrně probírané téma. Někteří tvrdí, že pokud jsou rostliny plně přizpůsobeny emerznímu stavu, rosit se nemusí. Pravdou je, že rosení může pomoci novým rostlinkám s nižší vzdušnou vlhkostí, předchází vysychání a podobně, ale my v OPAquatics naše Substrátové koule vodou nerosíme. I tak rostou ve standardní vnitřní vlhkosti velmi dobře.
Jak často rosit a čím?
Rosit můžeme i vícekrát denně, vodní rostliny jde jen těžko ‘utopit’. Rosíme vodou bez chlóru, naprosto ideálně vodou z reverzní osmózy, ale to není nutností. Skvěle se nám také osvědčila voda z akvária. Dokud rosící voda nebude například extrémně tvrdá, nic se nestane.
Rosíme co nejjemnějším rozprašovačem, případně můžeme podpořit růst rostlinek pomocí DOOA Wabi-kusa Mist, což je rozprašovací hnojivo přímo určené pro toto použití. Zároveň také Wabikusu krásně ovoní a bude ji chránit před nežádoucími plísněmi.
Zastřihávání
Některé rostlinky rostou v emerzní formě poměrně rychle (například Bacopa Monnieri) a brzy po osázení se můžeme ocitnout v situaci, kdy je potřeba rostlinu zastřihnout. Dobrou zprávou je, že ostřihané stonky rozhodně nemusíme vyhazovat, protože jsou připraveny na to být ihned přesazeny. Jak na to?
Nejdříve rostlinku ustřihneme těsně nad lístkem.
Stejně jako při původním sázení, pinzetou uděláme do substrátové koule díru.
A do ní sázíme odstřihnutý stonek, který jsme zbavili spodních listů
Tímto způsobem můžeme časem zmnohonásobit počet rostlin v naší kompozici.
Zastřihávání kořenů
Pokud je Substrátová koule ve vaší kompozici kompletně viditelná, časem si všimnete jedné věci. Kořeny rostlin kouli kompletně prorostou a plazí se po dně nádoby. Takto přerostlé kořeny můžeme bez starostí ostříhat, rostlinkám to rozhodně nijak neublíží.
Výměny vody
Pokud Substrátová koule není součástí nějakého většího systému (např. zasazena v akváriu), většinou je ve své vlastní nádobě (na obrázku DOOA Glass Pot Shizuku) s trochou vody. Tuto vodu samozřejmě doléváme, abychom kompenzovali vypařování. Vzhledem k tomu, že tímto způsobem se ve vodě hromadí různé nežádoucí látky, doporučujeme jednou za týden vodu u Substrátové koule vyměnit za čerstvou, bez chlóru.
Dovolená a jak na ni Substrátovou kouli připravit
Pokud se chystáme na delší dobu zanechat Substrátovou kouli bez dozoru a péče, musíme zajistit, že se jí bude dostávat především dvou základních věcí – světla a vody. Světlo doporučujeme připojit na nastavitelné hodiny, které nám budou regulovat čas svícení (doporučujeme okolo 10-12 hodin denně). Co se týče vody, můžeme ji pro jistotu do nádoby přidat více (např. až do půlky koule), ale zásadním faktorem bude především vypařování, které nám zejména v letních měsících může snižovat hladinu i o centimetry denně. Proto je ideální celou kompozici přikrýt a zamezit tak přílišnému vypařování. Skvělým řešením je DOOA Shizuku, která má elegantní víčko, či krycí skla, pokud používáte otevřené nádrže. U běžných nádržek poslouží obyčejné krycí sklo, či průhledná potravinová folie. Před dovolenou není potřeba nijak více hnojit. Pokud dodržíme výše zmíněné kroky, Substrátová koule by dovolenou měla přečkat bez problémů.
Závěrem
Péče o Wabikusa kompozice rozhodně není ničím složitým, v porovnáním s high-end aquascapy je to opravdu hračka. Za trochu práce Vás Wabikusa projekty ohromí jejich neobvyklou zajímavostí a atraktivitou. Důležité je především nenechat Wabikusu kompletně vyschnout. Dobrou zprávou je, že i v případě, že okolo Substrátové koule již není žádná voda, rostliny mohou ještě i jeden nebo dva dny čerpat vláhu, která se drží v substrátu uvnitř koule.
© OPAquatics 2022 (Autor: Pavel Ottl)