Přeskočit na obsah

Využití Substrátových koulí


Využití Substrátových koulí

← zpět na rozcestník

V tomto článku se budeme věnovat různým využití Substrátových koulí ať už v akváriích, nebo jako samostatná dekorace v interiéru.

Úvodem

Pokud si nejste jistí určitým využitím Substrátové koule, zlatým pravidlem je, že dokud koule bude mít odkud čerpat vláhu a bude na ní svítit světlo, rostlinky porostou (v kontextu vnitřního použití v běžných podmínkách).

Samostatná kompozice

Pokud nestojíme o zakomponování osázené Substrátové koule do nějakého většího layoutu, můžeme ji použít jako krásnou přírodní dekoraci samu o sobě. Většinou se používají buďto malá, mělká akvária (jako například Aquaden nádrže), nebo různé keramické a jiné misky. Další možností je Wabikusu uzavřít do k tomu určené nádoby (skvělou možností je DOOA Shizuku).Použití ve Wabikusa kompozici s hardscape

Pro přírodnější design a komplexnější kompozice rozhodně doporučujeme vyrobit malý hardscapový layout, kterého bude substrátová koule dominantou. Využít k tomu lze řadu přírodních materiálů – různé kořeny, kameny, přírodní písky a podobně.Použití v mělkém akváriu

Pro docílení opravdu přírodního vzhledu ve vašem mělkém akváriu pokládáme Substrátové koule u zadní stěny akvária tak, aby byly přibližně z 1/3 pod vodou. Vytváříme tak skvělý základ pro emerzní sekci akvária, která připomíná břeh.Umělé osvětlení vs. sluneční světlo

Častou otázku nováčků ve světě Wabikusa je, zda je k pěstování potřeba umělé osvětlení. Krátká odpověd zní: Ne.  Drtivá většina rostlinek ochotně poroste i bez umělého osvětlení, pokud se kompozice nachází na velmi světlém stanovišti (např. u okna/v zimní zahradě). Velkým nebezpečím je v tomto případě přehřívání a usychání rostlin.

Použití vhodných světel má samozřejmě své výhody. Pod silnějším světlem rostliny rostou rychleji, nenatahují se za světlem, patra mezi listy jsou kompaktnější, rostlinky kvetou, dostávají zajímavé barevné nádechy a podobně. Umělé osvětlení nám také dovoluje na kouli svítit celý rok ve stejných hodinách, takže nám nebude v zimě stagnovat. Skvělou možností jsou naše LED svítidla.

Naším tipem je, pokud se nechystáte ke koupi samostatného osvětlení pro Vaší Wabikusu: Postavte ji těsně vedle Vašeho akvária, kde by na ni měl dosáhnout dostatek zbytkového světla z Vašeho hlavního svítidla. Toto řešení doporučujeme pouze pokud je osvětlení Vašeho akvária opravdu silné.
Využití pro pěstování vlhkomilných druhů pokojových rostlin

V OPAquatics v Susbtrátových koulích úspěšně pěstujeme obří Spathiphylla a krásné Begonie. Řada ostatních vlhkomilných rostlin se dá jistě také použít. Toto doporučujeme spíše zkušenějším pěstitelům.
Závěrem

Jak již bylo zmíněno v úvodu, Substrátová koule ve své podstatě vyžaduje k růstu pouze dvě věci – vodu a světlo. Možností, jak kouli využít je opravdu nesčetně a jak se říká, limitem je jen Vaše vlastní fantazie. Přejeme, ať Vám Substrátová koule dělá radost, ať už je zasazena kdekoliv!

© OPAquatics 2022 (Autor: Pavel Ottl)

cs_CZCzech