Přeskočit na obsah

Čím osázet Substrátovou kouli


Čím osázet Substrátovou kouli?

← zpět na rozcestník

Chystáte se zakládat Wabikusa kompozici a váháte nad výběrem rostlin? V tomto článku popíšeme některé naše oblíbené rostliny pro emerzní pěstování (pěstování nad vodou), které jsme po letech zkušeností vybrali jako ideální kandidáty i pro aquascapery, kteří s Wabikusa teprve začínají.

O tom, jak rostliny převést ze submerzního (pod vodou) stavu do emerzního si můžete přečíst zde.

Bacopa Caroliniana, Monnieri

Vlevo: Bacopa Caroliniana, Uprostřed: Substrátová koule z většiny osazená Bacopou, Vpravo: Bacopa Monnieri

Tyto dva druhy Bacopy jsou našimi favority a zároveň naším největším doporučením. V emerzní formě mají tuhé, odolné listy, které jsou u Monniery spíše drobnější, kdežto Caroliniana zaujme silnějším, tmavším stonkem a oválně tvarovanými, většími listy. Oba druhy také ochotně kvetou, Monnieri jemně růžovými a Caroliniana sytě modrými květy. Tyto rostliny rostou poměrně rychle a jejich stonky je možné po zkracování bez problémů znovu zasadit (o tom více zde). My rostlinky nabízíme v emerzní formě zde: Monnieri, Caroliniana.

Alternanthera Reineckii

Vlevo: Althernanthera Reineckii a její proměnlivé zbarvení, Uprostřed: Nápadné bílé květy Anthernanthery, Vpravo: Reineckii Mini použita v Substrátové kouli

Tento druh, jehož kultivary nabídnou od sytě červené přes narůžovělou až po temně fialovou barvu, je zajímavou možností jak barevně oživit jakoukoliv Wabikusa kompozici. Lístky má jemné, na tenčím stonku, rostlina obecně působí velmi elegantně. Při dostatečném světle kvete velmi zajímavými bílími kvítky, které se objeví často u každého listu po celém stonku. U nás je k dostání emerzně pěstovaná varianta Mini pod tímto odkazem.

Ludwigia Repens, Palustris

Vlevo: Červený kultivar Ludwigie sp., Uprostřed: Ludwigia použita v Substrátové kouli, Vpravo: Ludwigia Repens

Ludwigia Repens i Palustris jsou skvělou volbou pro emerzní pěstování. Jejich zajímavé, často voskově lesklé listy a výběr krásných barevných kultivarů z nich dělají jedny z našich favoritů. Jejich růst je spíše plazivý, tudíž doporučujeme sázet po stranách substrátových koulí. Odstřižené stonky můžeme znovu sázet, ochotně zakoření. U nás je k zakoupení emerzní forma varianty Super Red zde.

Lysimachia Nummularia

Vlevo, Vpravo: Lysimachia Nummularia, Uprostřed: Substrátová koule osázená Nummularií

Tento druh Lysimachie patří k méně náročným, navíc potěší i krásně zakulacenými lístky svěže zelené barvy. Stonky jsou tenčí, zbarvují se od zelena do hněda. Při dobrém osvětlení odmění pěstitele svou rychlostí růstu, odstřižky stonků (pokud jsou dostatečně velké pro zasazení) ochotně koření. U nás je k dostání v emerzní formě zde.

Rotala Rotundifolia

Vlevo, Vpravo: Rotala Rotundifolia, Uprostřed: Substrátová koule osázená Rotalou

Tato Rotala, především díky jejímu zajímavému zbarvení, které pozvolně přechází ze sytě zelené do červeno-oranžových odstínů (pokud se jí dostává dostatek světla), je oblíbenou volbou řady pěstitelů. Její lístky jsou spíše drobnější, sedí na červeném stonku. Odstřižky po zkracování rostlin bez problémů zakoření. Emerzní formu Rotaly naleznete v našem obchodě zde.

Hydrocotyle Leucocephala, Verticillata

Vlevo: Hydrocotyle Leucocephala, Uprostřed: Kompozice s oběma druhy Hydrocotyle, Vpravo: Hydrocotyle Verticallata.

Oba druhy Hydrocotyle jsou plazivé a dokáží efektně pokrýt wabikusu kobercem kulatých listů. Rostlinky se liší především tím, že Leucocephala má větší, tenčí listy, které nedosahují takové výšky jako Verticallata, které má lístky menší, tužší a na vyšších stoncích, které připomínají drobné deštníčky. Doporučujeme sázet v nižších partiích substrátových koulí. Návod na jejich sázení naleznete v tomto článku.

Hygrophila Pinnatifida

Vlevo a vpravo: Kompozice používající Hygrophilu, Uprostřed: Květ Hygrophily

Rostlina s krásnými vykrajovanými listy, které mají pod silným světlem i lehce načervenalé odstíny, umí odměnit velmi dekorativními modro-fialovými kvítky. Jedná se o vyšší druh Hygrophily s odolným, tvrdším stonkem, která může být dominantou Wabikusa kompozic. Je třeba zmínit, že zakořenění tomuto druhu může trvat déle než některým ostatním, ale Vaši trpělivost rozhodně odmění.

Pogostemon Erectus

Vlevo a uprostřed: Pogostemon zasazen v Substrátové kouli, Vpravo: Květ Pogostemonu

Jedná se o rostlinu, která v dobrých podmínkách nabídne dechberoucí sytě fialové květy. Disponuje jemnými lístky připomínající jehlice, díky kterým efektně dotvoří téměř jakoukoliv Wabikusa kompozici. Je na místě zmínit, že její emerzní pěstování je poněkud náročnější než u ostatních rostlin v tomto článku, a to hlavně kvůli tendenci k vysychání. Úspěšné pěstitele však potěší nejen již zmíněným květem, ale také rychlým růstem a svěže zelenou barvou.

Juncus Repens

Vlevo a vpravo: Juncus zasazen v Substrátové kouli, Uprostřed: Čerstvě emerzně přizpůsobený Juncus

Pokud hledáte rostlinu s atraktivním vzhledem traviny, která efektně vyplní prostor na vaší Wabikusa, Juncus je skvělou volbou. Jeho tenké, dlouhé listy poskytují jedinečný kontrast oproti ostatním rostlinám, ochotně se množí výhonky z uzlů, které stačí jednoduše odstřihnout a znovu zasadit. Především starší rostlinky mají tendenci lehce hnědnout, což může kompozicím dodat zajímavý, přírodnější vzhled. 

Závěrem

Je opět potřeba zopakovat, že u pěstování akvarijních rostlin, a v emerzní formě zejména, je potřeba určitá dávka trpělivosti. Ať už jde o konvertování rostlinek do jejich emerzního stavu, sázení, nebo péči o Wabikusa, nedá se na tyto věci spěchat. Když rostlinky nějakou dobu nerostou, neznamená to, že jsou nutně nevhodně zvoleny, ale je možné, že jsou například v procesu zakořeňování. Nejen proto Vám přejeme mnoho úspěchů a trpělivosti při pěstování ve stylu Wabikusa!

© OPAquatics 2022 (Autor: Pavel Ottl)

cs_CZCzech