Přeskočit na obsah

Jak osázet Substrátovou kouli?


Jak osázet Substrátovou kouli?

← zpět na rozcestník

V tomto článku se budeme věnovat postupu sázení vodních (a jiných) rostlin do Substrátových koulí.

Pokud máme vhodný výběr rostlin, které byly převedeny do emerzní formy růstu, můžeme začít se sázením. K tomu budeme potřebovat sázecí pinzetu.

Sázení stonkových rostlin

Nejdříve sevřenou pinzetou uděláme do Substrátové koule díru, kam následně budeme vkládat stonek rostlinky. Díru prohloubíme skrz mechový obal až do samotného substrátu, ideálně 2-3 cm.Do této díry vkládáme stonek rostliny, jehož část která bude v substrátu byla očištěna od lístků. Stonky můžeme vkládat pinzetou či prsty a vkládáme je dostatečně hluboko (asi 2cm), aby mohly vstřebávat vodu ze substrátu a zakořenit do něj.Tento proces opakujeme pro každý stonek.

Sázení plazivých rostlin (např. Hydrocotyle)

Sázíme-li rostlinky, které nemají klasický vzpřímený stonek, postupujeme velmi podobně jako v předchozím případě.

Nejdříve pinzetou vytvoříme díru do Substrátové koule, asi 2 cm hlubokou.

Následně vkládáme celou jednu uzlinu i s kořeny a řapíkem listu (list je také možné úplné odstranit) do námi vytvořené díry.Rostlina takto bude mít skrze kořeny dobrý přístup k vodě a zbytek listů se ke kouli časem přichytí. To můžeme podpořit přivázáním rostlinky pomocí vlasce či bavlněné nítě následujícím způsobem.Obal z akvarijního mechu

Řada pěstitelů pro dosažení přirozenějšího efektu obaluje před sázením Substrátovou kouli akvarijním mechem. Ten má na povrchu koule dostatečný přístup k vláze a nad vodou se mu dobře daří. Jak na to?

Jednoduše kouli celou pravidelně pokryjeme zvoleným druhem mechu a ovážeme jí nítí či vlascem. Mech poté časem konvertuje do svého emerzního režimu růstu a pokryje Substrátovou kouli krásným zeleným kobercem.

Sázení větších rostlin

Rozhodli jste se experimentovat s většími rostlinami? Chcete zkusit do Substrátové koule zasadit například Echinodorus, či Cryptocorynu? Jednoduše vyhlubte větší díru do substrátu a rostlinu do ni vložte. V OPAquatics v nich pěstujeme například i Spathiphyllum!

Závěrem

Osázení Wabikusa koulí je poměrně jednoduchá a uspokojující aktivita, díky které Vám každý stonek Vaší kompozice doslova projde rukama a dává Vám možnost přesně ovládat a tvořit budoucí design celého Wabikusa projektu.

© OPAquatics 2022 (Autor: Pavel Ottl)

cs_CZCzech