Přeskočit na obsah


Konverze rostlin pro pěstování ve Wabikusa

← zpět na rozcestník

V tomto článku se dozvíte o způsobech přizpůsobování vodních rostlin emerznímu růstu (růstu nad vodou).

Pokud se nechcete potýkat s procesem konverze rostlin, u nás na eshopu najdete nabídku již přizpůsobených rostlin zde.

Na úvod je třeba zmínit, že většina akvarijních rostlin dokáže růst mimo vodu, některým se tak daří dokonce lépe než pod vodou. O nejvhodnějších druzích se dočtete zde. S průběžným stoupáním a klesáním hladin vodních toků a ploch v přírodě jsou rostliny, které se vyskytují v mělčinách, nuceny přizpůsobovat se dvojím podmínkám. Může jít o růst submerzní (pod vodou), emerzní (mimo vodu) a nebo dokonce jejich kombinaci. Proto jsou rostliny od přírody vybaveny mechanizmem, který jim, za poskytnutí správných podmínek, dovoluje mezi těmito režimy přecházet.

Nyní si vysvětlíme dvě základní metody, jak rostliny převést na emerzní způsob růstu.

Co k tomu budeme potřebovat?

Mělkou nádobu
Výživový akvarijní substrát (např. ADA Amazonia)
Průhledný, těsnící kryt nádoby (průhledná folie)
Světlo či světlé místo v bytě (doporučujeme použít světlo)
Vodní rostliny

In-vitro rostliny

Možná nejjednodušší variantou je využití rostlin pěstovaných in-vitro. Tyto rostliny, které jsou pěstovány v laboratořích ve sterilních podmínkách, se dokáží velmi dobře přizpůsobit růstu ve Wabikusa koulích a zároveň poskytují jistotu toho, že nás nepřekvapí nepříjemnými nemocemi či dokonce parazity. Postup je jednoduchý:

Rostlinky vyndáme z kelímku a v nádobě s vodou z nich opláchneme výživový gel.
Po malých trsech následně sázíme přímo do Substrátové koule. (Podrobný návod na sázení naleznete zde)


Kouli poté držíme ve vysoké vlhkosti, dokud se rostlinky plně nepřizpůsobí a nevyrostou do jejich běžné velikosti. Poté můžeme vlhkost postupně snižovat a rostliny se přizpůsobí i běžné vlhkosti v místnosti.
Rostlina vyroste z vody sama
Tento způsob je spolehlivý a jednoduchý. Dno mělké nádoby pokryjeme několika centimetry výživového substrátu (např. ADA Amazonia) a zalijeme vodou tak, aby hladina vody byla pouze pár centimetrů nad substrátem (konkrétní výška hladiny záleží především na velikosti rostlin – je potřeba dostatek vody na to, aby byly kompletně pod vodou). Následně do substrátu sázíme rostliny, které si přejeme převést na emerzní. Nad nádobu umístíme světlo (nebo ji umístíme na slunné místo, ale umělé světlo je spolehlivější a pohodlnější řešení – se slunečním světlem riskujeme přehřátí) a rostliny necháme vyrůst nad hladinu.

Nádoba by měla být zakryta průhledným víkem (či např. průhlednou fólií), aby se zamezilo přílišnému vypařování. Když jsou emerzní části rostlin dostatečně dlouhé na pohodlné sázení, ustřihneme je a využijeme ke tvorbě Wabikusa.

Rostlina se zkonvertuje ve vysoké vlhkosti

Podobně jako u první varianty, i tady v nádobě použijeme několik centimetrů výživového substrátu. Ten pak zalijeme vodou pouze tak, aby hladina vody nepřesáhla výšku substrátu. Do mokrého substrátu potom sázíme akvarijní rostliny a nádobu neprodyšně uzavřeme, aby se v ní udržovala maximální vlhkost. Nad nádobku umístíme světlo, nebo ji umístíme na světlé/slunné místo (opět však doporučujeme spíše světlo – se slunečním světlem se opět pojí riziko přehřívání). Jednou denně rostlinky rosíme a necháme nádobu krátce vyvětrat, abychom předešli tvoření plísní (tomu napomůže i pravidelné rosení pomocí DOOA Wabi-Kusa Mist).

Až rostlina plně přejde na emerzní formu, ustřihneme část stonku, kterou chceme využít. Je nutné dodat, že tato metoda má menší úspěšnost než ta první, ale může být rychlejší. Některé rostliny se při přechodu na emerzní růst zbaví submerzních lístků, ztráta listů tedy nutně neznamená, že rostlina uhynula. Klíčem k úspěchu, stejně jako u první zmíněné metody, je především trpělivost.

Závěrem
Na závěr je třeba si říci, jak to s rostlinkami většinou bývá, že žádný z těchto procesů není stoprocentní, a ač je šance úspěchu vysoká, může se stát, že některá rostlinka (někdy i zdánlivě bez důvodu) uhyne. Toto je přirozenou součástí tohoto procesu. Ať už zvolíte jakoukoliv z výše popsaných metod, pamatujte, že je vše nutné dělat postupně, pozvolně a mít trpělivost. Přejeme mnoho úspěchů s konverzí rostlin a s pěstováním Wabikusa!

© OPAquatics 2022 (Autor: Pavel Ottl)

cs_CZCzech