Přeskočit na obsah

Co je to Wabikusa?


Co je to Wabikusa?

← zpět na rozcestník

Cílem tohoto článku je vysvětlit co je to Wabikusa a co vnímáme jako její podstatu.

Wabikusa je koncept tvorby přírodně působících, často poměrně chaotických kompozic rostlin, který se zrodil v Japonsku. Nejčastěji je Wabikusa tvořena substrátovým médiem a vodními (či bahenními) rostlinami.


O rostlinách vhodných k pěstování se dozvíte více v tomto článku.

Název samotný, Wabikusa či Wabi-Kusa, je tvořen dvěma japonskými slovy. ‘Wabi’, což vyjadřuje krásu jednoduchosti a vyrovnanosti (také součást známého koncepu Wabi-Sabi) a ‘Kusa’, znamenající ‘Tráva’, či rostliny v širším významu.

Tento překlad nám tedy napovídá, že Wabikusa je koncept sázení a pěstování, který má vyvolat pocity přírodní vyrovnanosti, koncept, který přijímá a oslavuje nedokonalost a jednoduchost jako něco, co reflektuje reálnou přírodu.


My v OPAquatics věříme, že Wabikusa je skvělý způsob, jak si užít pěstování vodních a jiných rostlin mimo jejich obvyklý kontext akvárií či obyčejných květináčků. Nabízí způsob, jak zakomponovat unikátní design promyšlených aquascapových kompozic do různých prostor bez toho, aby se jednalo jen o další akvárium.

O možnostech využití Wabikusa kompozic se dočtete zde.


Údržba a pěstování Wabikusa je obecně jednodušší než obstarávání high-end akvárií a proto je vhodná i pro méně pokročilé aquascapery. Není třeba žádné sycení CO2 či drahé osvětlení.

O údržbě se můžete informovat například v tomto článku.

Wabikusa kompozice poskytují velikou flexibilitu nejen co se týče jejich velikosti, která se pohybuje od velmi kompaktních po masivní projekty, ale také v jejich stylech, od emerzních sekcí mělkých akvárií po jednotlivé mističky s Wabikusa koulemi na slunných místech bytu.


V závěru, Wabikusa je styl který nabízí opravdu nekončící možnosti a nabízí se k použití v mnoha různých situacích. Naším cílem je zajistit dostupnost Wabikusa produktů, aby si je mohl užít opravdu každý.

© OPAquatics 2022 (Autor: Pavel Ottl)

cs_CZCzech